fitnes uciliste logo

Partner kongresa

polleosport logo za kongres

Nenad Bratković

Nenad Bratković, magistar nutricionizma, sveučilišni magistar fitofarmacije i dijetoterapije, predavač je na Fitnes učilištu, nutricionist je s više od 12 godina stručnog iskustva. Voditelj je i vlasnik NutriKlinike, te direktor tvrtke NutriConsult d.o.o. za konzalting u nutricionizmu. Kontinuirano se obrazuje na edukacijama, tečajevima te stručnim skupovima u inozemstvu i u Hrvatskoj. Trenutno pohađa opsežan studij sportske prehrane u Engleskoj. Svoje prikupljeno znanje nesebično voli podijeliti pa je tako do danas proveo preko 250 predavanja i edukacija što stručnih što za širu javnost. Službeni je nutricionist KK Cedevite Zagreb, surađuje s Motus Melior centrom, u televizijskom i radijskom eteru ima preko 100 gostovanja, a ujedno i surađuje sa svim relevantnim dnevnim i tjednim tiskovinama te internetskim portalima… puno bi se još toga moglo napisati o Nenadovoj karijeri, a još više Vam on ima za ponuditi!

Aktualni koncepti prehrane (ketogena prehrana, intermittent fasting) – utjecaj na izvedbu i zdravlje

Popularnost koncepata ketogene prehrane, posta i povremenog posta u posljednjih godinu-dvije nadilazi zanimanje laika i ljudi u fitness industriji i postao je ozbiljan sociološki fenomen. Pa iako je interes postao golem, zbog toga dolazi do sve više zbunjujućih informacija i krivih interpretacija te nerazumijevanja samih termina te područjima primjene. Pitanje je čemu doista služe i ketogena prehrana, i post u dijetoterapiji, ali i prehrani sportaša. U predavanju će se nastojati objasniti osnovni fiziološki i biokemijski procese u pozadini ovih koncepata prehrane, koji su oblici posta, a koji oblici ketogene prehrane, koja je veza LCHF-a s ketogenom prehranom. Također, nastojat će se razjasniti koji su preduvjeti za mršavljenje, smanjenje masnog tkiva, i da potencijal primjene ovih dijetoterapijskih pristupa o učinku na hormonalne i ostale fiziološke procese u organizmu nije (isključivo) sa svrhom redukcije masnog tkiva. Kritičnim objektivnim science based pristupom tematici bez subjektivnih stavova i pogrešnih tumačenja koji su česti u fitness svijetu, razaznat će se znanstveno dokazane koristi, kao i eventualne potencijalne štete primjene ovih koncepata prehrane. Naglasit će se važnost razlikovanja – kada se pristup ovakvom prehranom primjenjuje kod opće populacije i s fitness svrhom, a kada kod profesionalne pripreme sportaša, i u konačnici, koje su ingerencije osobnih trenera i fitness djelatnika u ovom kontekstu.

Na ovoj radionici saznat ćete:

• steći osnovna razumijevanja fizioloških i biokemijskih procesa koji stoje u pozadini koncepta ketogene prehrane, posta i povremenog posta
  • Steći razumijevanje kako dolazi do mršavljenja kao i do promjene u hormonalnoj homeostazi pri mršavljenju
  • Razlikovati primjenu posta i ketogene prehrane ne isključivo kao alat za mršavljenje /redukciju masnog tkiva,a više kao pravog dijetoterapijskog i performance nutrition alata
  • objektivno pristupiti tematici na principu science based, science informed, bez subjektivnih stavova koji su česti u fitness svijetu
  • Steći uvid u korisne učinke, kao i potencijalne štete primjene ovih koncepata te važnost razlikovanja – kada se pristup ovakvom prehranom primjenjuje kod opće populacije i s fitnes svrhom, a kada kod profesionalne pripreme sportaša

DVORANA 1

PETAK