„Kroz ovu sam edukaciju htjela naučiti osnove pravilnog vježbanja i fitnesa općenito te kako u moru informacija prepoznati one koje su ispravne.“ – Luana Knežević

Luana je magistra psihologije te velika zaljubljenica u zdravi stil života. Vježbanje i prehrana su joj velika strast, a na koji način je uspjela povezati sve svoje „velike ljubavi“, pročitajte u današnjem intervjuu.

1. Draga Luana, reci nam nešto o sebi. Čime se baviš i otkuda ti u svijetu fitnesa?

Magistra sam psihologije i radim u struci, točnije u odjelu ljudskih resursa u jednoj internacionalnoj firmi u Zagrebu. Iako već 6 godina gradim uspješnu karijeru u ljudskim resursima, shvatila sam kako su vježbanje i zdrava prehrana moja velika strast. Sport i vježbanje su oduvijek bili bitan dio mojeg života pa sam tako 10 godina trenirala odbojku u svom rodnom gradu – Rovinju. Dolaskom u Zagreb na studij psihologije počela sam se intenzivno baviti plesom – od raznih oblika jazz dancea – funk, lyrical, musical pa do plesa na štiklama i hip-hopa. Bilo je tu puno nastupa i predivnih uspomena. Posljednjih godina fokusirala sam se na razne grupne programe kao što su pilates, funkcionalni, crossfit te odnedavno i teretana – koju sam nepravedno zanemarila, ali sad totalno uživam. 🙂

2. Čula sam da osim vježbanja uživaš i u hrani… Bolje da to nisam znala dok si pohađala predavanja jer mislim da bi nas dvije više razmjenjivale recepte nego bile koncentrirane na gradivo…

Da! Osim vježbanja volim fino jesti, a pobornik sam zdravih i ukusnih obroka s naglaskom na zastupljenost svih makronutrijenata.
Često na svom instagram profilu (@lu_ana_knez) objavljujem upravo takve obroke kako bih motivirala i ostale jer znam da je u današnje doba izuzetno zahtjevno zdravo jesti uz ubrzani stil života. Uvijek sam otvorena za razmjenu recepata tako da se svakako čujemo. 😉

3. Sada će dečki koji ovo čitaju biti malo ljubomorni na tebe, ali moram te pitati – izvjesno vrijeme si bila u nogometnoj školi Dinamo. Što si tamo radila?

Hihi, e pa to je bilo posebno iskustvo. Uvijek mi je bila zanimljiva sportska psihologija pa sam tako za vrijeme studija volontirala u nogometnoj školi Dinamo gdje sam na najperspektivnijim nogometašima uvidjela koliko psihologija može pomoći u njihovom sportskom i osobnom razvoju. Čak sam svoj diplomski rad temeljila na uzorku mladih nogometaša. U skladu s time završila sam i mentalni trening za trenere kod Igora i Ane Čerenšek – vodećih stručnjaka za sportsku psihologiju u Hrvatskoj. Isto tako, imala sam priliku držati predavanje za trenere, kineziologe i roditelje sportaša u Rovinju na temu – „Roditelj, sportaš i trener – različiti aspekti ponašanja“. Psihologija ima mnogo korisnih alata koji mogu pomoći svima koji se bave sportom ili rekreativno vježbaju, a o čemu ću i u budućnosti nastaviti širiti svijest.

4. I nakon sportske psihologije, različitih plesova, grupnih programa, teretane – eto tebe i na Fitnes učilištu!  Upisala si i završila osposobljavanje za instruktora funkcionalnog fitnesa. Kako si se uopće odlučila na upis?

Kako nisam prošla kroz formalno obrazovanje u smjeru kineziologije, Fitnes učilište mi se učinilo kao idealno rješenje za usvajanje novih i provjerenih znanja u području fitnesa. Svemu u životu volim pristupati odgovorno te iako dosta znam o vježbanju i zdravoj prehrani, itekako sam svjesna opasnosti neprovjerenih informacija te prijenosu istih kada radimo s ljudima. Kroz ovu sam edukaciju htjela naučiti osnove pravilnog vježbanja i fitnesa općenito te kako u moru informacija prepoznati one koje su ispravne. Fitnes Učilište ima dugu tradiciju obrazovanja i odlične predavače te sam jako zadovoljna svojim odabirom!

5. Za kraj nam reci imaš li već nekih daljnjih planova što se tiče fitnesa te imaš li „na vidiku“ već neki posao u ovoj branši s obzirom da si relativno nedavno završila program osposobljavanja?

Za početak želim iskoristiti znanja stečena o funkcionalnom fitnesu kroz praksu, odnosno grupne treninge. Zahvaljujući Fitnes Učilištu već sam se povezala s lancem teretana koji mi je ponudio suradnju te se tomu jako veselim.
Osim toga doista vjerujem u istinitost izreke – u zdravom tijelu – zdrav duh! Pobornik sam fitnesa, odnosno vježbanja u službi zdravlja te zdrave prehrane koji u tandemu značajno doprinose dugovječnosti – kojoj svi težimo. Svakako želim nastaviti raditi na sebi te spojiti svoje dvije ljubavi – psihologiju i fitnes.
U konačnici, želim motivirati i pomoći drugima da unaprijede svoj život u svim aspektima, od fizičkog do psihičkog.