
29 Jul Milan Dotlić – Samson sa splitskih Brda
Milan Dotlić, ili kako ga još zovu ”Samson sa splitskih Brda”, također je jedan od naših polaznika koji su uspješno završili Fitnes učilište. Vrlo vrijedna i skromna osoba kao što se može iščitati iz njegovih odgovora. Pročitajte koje sve planove Milan ima i zašto je powerlifting njegov najdraži sport.
1. Milane, kakvo je vaše iskustvo s Fitnes učilišta i kako to da ste se odlučili upisati upravo naše učilište?
Moje je iskustvo jako pozitivno. Tijekom predavanja sam shvatio koliko zapravo stvari o fitnessu i radu trenera nisam znao, tako da mi je pohađanje učilišta pomoglo da popunim te rupe u znanju. Predavanja su bila zanimljiva i odlično posložena, a jako mi svidjelo to što su obrađene sve bitne stavke vezane za rad trenera u fitnessu.
Vaše učilište odlučio sam upisati kada sam shvatio da bih volio raditi kao trener i nakon što sam pročitao razna dobra iskustva vaših bivših polaznika. U odluci mi je pomogla i lista predavača za koje sam znao da su iskusni te da će mi prenijeti specifično i kvalitetno znanje o radu trenera.
2. Recite nam malo o disciplini kojim se vi bavite?
Trenutno se bavim powerliftingom i Strongman sportom. Powerlifting je klasični sport jakosti s tri discipline, s ciljem podizanja što veće težine u svakoj od njih te na kraju što većim totalom. Kao takav, sport je i odlična baza za ostale sportske aktivnosti jer najbrže razvija komponentu jakosti. Meni je konkretno bio stepenica prema strongman sportu. Taj sport je spoj powerliftinga i olimpijskog dizanja uz komponentu anaerobne izdržljivosti. Disciplina zapravo ima bezbroj jer se bilo koja od klasičnih disciplina poput čučnja ili mrtvog dizanja može izvoditi s različitim tipovima tereta poput debla, kamenja, automobila… Sport je jako dinamičan i zabavan, ali i daleko naporniji od svih sportova kojim sam se bavio, a njih je podosta. Naravno, uz prilagodbu težina ovim sportom se može baviti bilo tko pa su zato sve popularniji treninzi s različitim strongman komponentama. Osim što je zabavan i izazovan, ovaj je sport i koristan u svakodnevici jer dosta vježbi imitira realne situacije iz života.

3. Ušli ste u novi projekt, vaša vlastita teretana. Kako napredujete?
U novi projekt ušao sam s puno entuzijazma i motivacije jer je to nešto što sam dugo želio i planirao. Mislim da će dosta ljudi biti zainteresirano za tip sadržaja koji planiram ponuditi, ali s obzirom na to da cijeli proces još nije završen ne bih išao previše u detalje dok se sve ne privede kraju.
Osim klasičnih problema s papirologijom, većih komplikacija zasad srećom nije bilo te sve ide po planu. Naravno, svi su dobrodošli na otvorenje i bit će o tome obaviješteni na vrijeme.
4. Da li ste tijekom edukacije primili informacije koje su bile relevantne za vaš napredak u treningu?
Iako se u samom predavanju nismo previše doticali mojih sportova, što zapravo ne bi imalo ni smisla jer bi bilo prespecifično, dosta su mi pomogla novostečena znanja iz kineziološke analize, istezanja, prehrane i kardiofitnessa jer su to stvari koje sam prije površno znao.
5. Koji tip treninga preferirate i zašto?
Najdraži su mi naravno treninzi snage i jakosti s malo više naglaska na ovu drugu komponentu. Općenito, preferiram treninge s niskim volumenom i visokim intenzitetom, barem što se tiče natjecateljskih disciplina jer je to najbolji način da se za njih pripremim. Iako ih baš i ne volim, obavezno dodam i nekoliko bodybuilderskih vježbi i barem jednu vježbu anaerobne izdržljivosti.
6. Koji je vaš savjet za uspješno bavljenje powerliftingom?
Prije svega, bilo tko tko se želi baviti tim sportom mora shvatiti da je to maraton, a ne sprint. Rezultati ne dolaze preko noći i za njih je potreban dug i kvalitetan rad.
Ako je ikako moguće, bilo bi dobro imati trenera koji će vas voditi jer će se sam izbor tehnika dizanja tereta i tehnika treninga mijenjati tijekom vašeg bavljenja sportom pa je poželjno imati nekoga tko će vas moći objektivno analizirati i poštedjeti nepotrebnog eksperimentiranja. Također bih preporučio da nikako ne zapostavite prehranu i odmor što je jednako važno kao i sam trening, a mnogi od nas su to zapostavljali. I na kraju, ono što vrijedi i za svaki drugi sport, bavite se njime dok god vam je zabavan i donosi vam zadovoljstvo.
Ukoliko imate kakvih pitanja za Milana slobodno ga kontaktirajte …
Autor bloga

Marija Jurina, mag. cin.
Magistra kineziologije sa usmjerenjem fitnes. Od početka studija je demonstrator na kolegiju Aerobika te se uz studij usavršava na raznim fitnes konvencijama i kongresima u Hrvatskoj i izvan granica te radeći u fitnes centrima. Nakon što je diplomirala dobiva naziv vanjskog suradnika na Kineziološkom fakultetu za aerobiku i grupne programe, Stručnom studiju za izobrazbu trenera u Zagrebu te predavača na Fitnes učilištu na odjelu za edukaciju instruktora grupnih programa uz glazbu. Privatni trener, trener raznih grupnih programa te certificirani WalkExercise, TRX i FloDance trener sa praktičnim iskustvom jedanaest godina.
Povezani blogovi
-
Program vježbanja za osobe starije životne dobi
U jednom blogu nešto starijeg datuma pisali smo o tome kako nam stanovništvo nezaustavljivo stari. Gledajući s pozicije instruktora fitnesa, trenera i...
05 March, 2025 -
Rotatorna manšeta – gdje je smještena i zašto nam je važna?
Rotatorna manšeta je naziv za 4 mišića i njihove tetive koji okružuju glenohumeralni (rameni) zglob. To su mišići: supraspinatus, infraspinatus, teres...
05 March, 2025 -
Pitanja i zablude o energetskim napitcima – što kaže znanost?
Znate one dane kad imate toooooliko obaveza, a taaaako male energije? E baš su ti dani (ili pothvati kojima pribjegavamo tih dana) tema ovog bloga… :-...
05 March, 2025