02 Sep „Muke“ po abdominisu
Prilikom uključivanja u bilo koji oblik trenažnog procesa, prva faza koju osobe moraju „proći“ je faza koja je usmjerena na stabilnost i trening mobilnosti jer će nam upravo te komponente u kasnijim fazama omogućiti učenje pravilne izvedbe vježbi i obrazaca kretanja te izvođenje treninga s opterećenjem (1), a osim toga i smanjiti mogućnost ozljeđivanja prilikom izvedbe istih.
Dok su unutarnji organi gornjeg dijela trupa zaštićeni grudnim košem, unutarnji organi donjeg dijela trupa moraju se „zadovoljiti“ zaštitom koju im pružaju abdominalni mišići (2). Osim navedene zaštite, oni imaju još jednu važnu funkciju – svojim jedinstvenim rasporedom i različitim pravcima prostiranja vlakana, pomažu upravo onu ranije spomenutu stabilizaciju donjeg dijela leđa, ali i cijelog abdominalnog pojasa (2).
Abdominalnu skupinu mišića čine čak četiri mišića – m. rectus abdominis (ravni trbušni mišić), m. obliquus externus abdominis (vanjski kosi trbušni mišić), m. obliquus internus abdominis (unutarnji kosi trbušni mišić) i m. transversus abdominis (poprečni trbušni mišić) (3).
Ravni trbušni mišić (m. rectus abdominis) je onaj koji nam prvi „zapne za oko“ i čini one famozne „pločice na trbuhu“ ili „six-pack“. Njegova funkcija je da pregiba prsni koš prema zdjelici, odnosno podiže zdjelicu. Vanjski kosi trbušni mišić (m. obliquus externus abdominis) se nalazi lateralno od ravnog trbušnog mišića, a njegova je funkcija da rotira trup u suprotnu stranu. Prilikom istovremene kontrakcije istog mišića na suprotnoj strani, trup se pregiba prema zdjelici. Ispod njega se nalazi unutrašnji kosi trbušni mišić (m. obliquus internus abdominis) koji rotira trup u svoju stranu, a kada se istovremeno kontrahira njegov „blizanac“ na drugoj strani, trup se također pregiba prema zdjelici. I posljednji, ali ne manje važan abdominalni mišić – poprečni trbušni mišić (m. transversus abdominis) nalazi se u najdubljem sloju trbušnog zida a njegova zadaća je da sužava prsnu i trbušnu šupljinu te sudjeluje pri izdisaju.
Iako nam se na prvu možda ne čini da „prečesto“ koristimo ove mišiće, istina je potpuno suprotna! Osim što su neizostavni „partneri“ u estetici tijela, daju podršku donjem dijelu leđa te igraju važnu ulogu u stabilizaciji tijela tijekom svakodnevnih aktivnosti. Prema tome, jačanje mišića trbuha nije važno samo radi estetskih razloga, već i zbog funkcionalnosti cijelog tijela. Jaki trbušni mišići pomažu u održavanju ispravne posture tijela, ublažavanju bolova u donjem dijelu leđa, poboljšavanju performansi u gotovo svim aktivnostima (trčanje, hodanje, podizanja tereta…), te sprječavanju ozljeda.
Izvori:
- Priručnik za instruktore fitnesa. Fitnes učilište.
- Beil, E. (2021). Palpatorni vodić kroz telo – 6. izdanje: Manuelni priručnik za lociranje mišića, kostiju i mnogo toga drugog. Dalamber doo, Novi Sad.
- Keros, P., Pećina, M., Ivančić-Košuta, M. (1999). Temelji anatomije čovjeka. Medicinska biblioteka.
Autor bloga
dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.
Povezani blogovi
-
Zašto ideja o radu sa starijim osobama UOPĆE NIJE loša ideja?
Loša je ta da svi starimo i, nažalost, ne možemo to nikako zaustaviti. No, da ubacimo malo pozitive - dobra vijest je da nikad nećemo biti mlađi ne...
03 June, 2024 -
Trening za vrijeme menstrualnog ciklusa
Mjesečnica, poznata i kao menstruacija, predstavlja prirodni ciklus s kojim se žene susreću svakog mjeseca. Za mnoge od nas, ovo je vrijeme obilježeno...
14 March, 2024 -
6 razloga zašto odabrati funkcionalni fitnes
rema ACSM-u (2), funkcionalni fitnes definiran je kao oblik treninga koji koristi jakost za unaprjeđenje ravnoteže, koordinacije, proizvodnje sile, sn...
19 February, 2024