02 Sep Stiže li revolucija u svijet fitnesa ili možda ipak ne?
Online treninzi postali su popularni u Hrvatskoj i doživjeli su svoj BOOM tijekom pandemije COVID-19 koja je prisilila mnoge fitnes centre, studije i trenere da prilagode svoje usluge “novom normalnom” ili jednostavno budu primorani staviti ključ u bravu. To je s jedne strane omogućilo korisnicima da nastave biti aktivni, a s druge strane sportskim centrima i studijima da donekle zadrže klijentelu i poslovanje na kakvoj-takvoj razini. Ova, mogli bismo reći za većinu „prisilna promjena“ u fitness industriji, ubrzala je prihvaćanje online treninga među rekreativcima i sportašima.
Znači li to da nam je na vrata već ozbiljno pokucala nova „fitnes revolucija“ ili možda ipak nije tako? Imaju li treneri i instruktori i dalje svoje „mjesto pod suncem“ i hoće li se to s vremenom promijeniti? Prije donošenja zaključaka, pogledajmo koje bi to bile prednosti, a koji nedostaci online vježbanja.
Prednosti online vježbanja:
- Uz online treninge možete vježbati iz udobnosti svoga doma, a jedino što Vam je potrebno je adekvatan pristup internetu.
- Nemate potrebu za putovanjem do fitnes centra ili fitnes studija čime štedite i vrijeme i novac.
- U većini slučajeva online treninzi su snimljeni te možete birati vrijeme vježbanja kada to Vama najviše odgovara
- Dostupni su Vam različiti treneri i programi što vam omogućuje izbor onog programa koji Vam najviše odgovara, ali Vam daje i mogućnost promijene programa ako to želite.
Nedostaci online vježbanja:
- Iz iskustva znamo da puno ljudi ima problem s motivacijom za vježbanje kod kuće.
- Jednako tako znamo da je dobar put za ustrajnost u vježbanju odrediti točno vrijeme u danu kada ćete vježbati jer ako znate da možete „vježbati bilo kada tokom dana“, onda se često dogodi da to „bilo kada“ nikada ne dođe.
- Ako ne živite sami, često se može dogoditi da Vas netko od ukućana „ometa“ dok pokušavate „uhvatiti“ tih 30-60 minuta samo za sebe te se ne možete adekvatno opustiti i posvetiti onome što radite.
- Problemi s internetskom vezom ili opremom za vježbanje mogu izazvati frustraciju i gubitak volje za vježbanjem, dok na treninzima uživo netko drugi brine o tehnikalijama umjesto Vas.
- Kod kuće vjerojatno nemate svu potrebnu opremu koju posjeduju fitnes centri i studija, a koju će određeni trening od Vas vjerojatno iziskivati. Naravno da uvijek postoji mogućnost improvizacije oko nekih stvari, ali sigurno nećete moći improvizirati baš sa svime.
- I najvažniji nedostatak – u većini slučajeva kod online treninga (pogotovo ako su snimani) nemate osobni nadzor, odnosno, trener nije fizički prisutan kako bi korigirao vašu izvedbu, a dugotrajno ponavljanje krivih obrazaca kretanja dugoročno može dovesti do ozljede.
Zaključak
Treneri, instruktori, fitnes centri i studija će uvijek imate svoje „mjesto pod suncem“ jer je usluga koju oni mogu pružiti na treninzima uživo u većini slučajeva kvalitetnija od one online (izuzev online treninga 1 na 1 koji se rade po principu LIVE prijenosa i gdje je trener u realnom vremenu i putem video nadzora posvećen osobi s kojom radi).
Autor bloga
dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.
Povezani blogovi
-
Zašto ideja o radu sa starijim osobama UOPĆE NIJE loša ideja?
Loša je ta da svi starimo i, nažalost, ne možemo to nikako zaustaviti. No, da ubacimo malo pozitive - dobra vijest je da nikad nećemo biti mlađi ne...
03 June, 2024 -
Trening za vrijeme menstrualnog ciklusa
Mjesečnica, poznata i kao menstruacija, predstavlja prirodni ciklus s kojim se žene susreću svakog mjeseca. Za mnoge od nas, ovo je vrijeme obilježeno...
14 March, 2024 -
6 razloga zašto odabrati funkcionalni fitnes
rema ACSM-u (2), funkcionalni fitnes definiran je kao oblik treninga koji koristi jakost za unaprjeđenje ravnoteže, koordinacije, proizvodnje sile, sn...
19 February, 2024