02 Jan „Krećem od…“ Novogodišnje odluke o vježbanju – kako izbjeći pad motivacije i ostati konzistentan?
Svi vi koji ste redovito tjelesno aktivni – zastanite na trenutak i prisjetite se svojih početaka. Priznajte da ni vama nije uvijek bilo lako krenuti. Možda ste ranije i vi bili jedni od onih koji kreću „od ponedjeljka“, „od 1. idućeg mjeseca“, „od Nove godine“… Svi mi, pa čak i treneri, imamo „faze“ kada se malo ulijenimo i ne da nam se pokrenuti. I nije problem ako se to dogodi 1-2, pa čak i 3 dana…problem je kada ta „lijenost“ preraste u naviku.
Kada radite u praksi, nerijetko možete čuti različita iskustva rekreativaca, a koja se odnose na tjelesno vježbanje. Meni je posebno u sjećanju ostao jedan gospodin koji se prilikom našeg prvog susreta „snebivao“ i rekao mi da mu nisu jasne osobe koje su toliko „zaluđene“ vježbanjem. Mjesec dana kasnije, situacija se promijenila – do te mjere da mi je rekao: „ok…počinjem ih razumjeti…“ 🙂
Što se moglo promijeniti u mjesec dana? – Ono o čemu svi treneri pričaju – najteže je napraviti prvi korak, ali kada jednom na svojoj koži osjetite dobrobiti redovitog tjelesnog vježbanja, jedino što ćete se pitati je: „zašto nisam krenuo/la ranije“.
Novogodišnje odluke
Nova godina je idealna prilika za novi i bolji početak, a novogodišnje odluke se često vežu uz povećanje tjelesne aktivnosti, uključivanje u redoviti program tjelesnog vježbanja i stvaranje zdravijih životnih navika čime ćemo utjecati na niz aspekata kvalitete vlastitog života. Međutim, kod početnika koji „iz ničega“ krenu „prenadobudno“, često se dogodi da koliko su brzo krenuli, jednako brzo i posustanu. U nastavku donosimo najčešće pogreške koje osobe u tom smislu rade (i koje im „ubiju“ motivaciju) te kako ih spriječiti:
- Postavljanje preambicioznih ciljeva – ako si odmah u startu postavite preambiciozne ciljeve, bez konzultacije s trenerom (npr. želite smršaviti 15 kg u 5 dana), vrlo je vjerojatno da će vas nemogućnost postizanja takvih nerealnih ciljeva demotivirati. Prilikom postavljanja ciljeva posavjetujte se s educiranim trenerima. Neka treneri testiraju vašu bazičnu funkcionalnost, mišićni i kardio fitnes te na temelju dobivenih rezultata i vaših želja i ciljeva, postavite zajedno one (kratkoročne i dugoročne ciljeve) koji su realni, dohvatljivi i koji će dugoročno zadržati vašu motivaciju na adekvatnoj razini.
- Pogrešan izbor programa – Svaki program koji se nudi na tržištu, nije primjeren za svakoga. Sreća je u tome da danas u fitnes svijetu postoji široka lepeza različitih programa za sve dobne skupine (od predškolaca do umirovljenika). Bitno je pronaći onaj program koji će biti zadovoljavajući za vaše potrebe i želje, primjeren vašoj dobi i razini vašega fitnesa. U izboru programa vam također mogu pomoći treneri ili osoblje fitnes centra za koji se odlučite.
- Pogrešan izbor trenera – Iako bi se svi treneri trebali pridržavati nekih principa vezanih za vježbanje i sportsku rekreaciju, svaki trener ima svoj stil i način rada te prenošenja znanja. Dok postoje treneri koji pršte pozitivnom energijom i trening predstavljaju kao igru, postoje i staloženi i smireni treneri, ali i oni koji vole „vojnički dril“. Jednako tako, različitim osobama će odgovarati i različiti treneri. Ako se uz nekog trenera ne osjećate dobro (presmiren je, prestrog je, preveseo je za vaše pojmove i slično), to ne znači da on ne radi dobro svoj posao – to samo znači da trebate potražiti trenera koji će vam više odgovarati, s kojim ćete se osjećati ugodno i dobiti onu razinu energije koju želite i koja vas najviše motivira.
- Izbjegavanje zagrijavanja i istezanja – Ne preskačite zagrijavanje i istezanje! Svaki dio treninga ima svoju svrhu i s razlogom je tu. Neadekvatno zagrijavanje prije glavnog dijela treninga i preskakanje istezanja može rezultirati različitim problemima u lokomotornom sustavu i ozljedama što vas također može unazaditi i pokolebati vašu ustrajnost.
- Usporedba s drugima – Ono što trebate zapamtiti kod odlaska na vježbanje je to da ste tamo zbog sebe i svog boljitka. To što drugi rade, misle i da li napreduju brže ili sporije od vas vas ne treba zanimati i zabrinjavati. U rekreaciji svatko napreduje svojim tempom i jedini cilj vam treba biti da sutra budete bolja verzija od onoga što ste danas – vi kao jedinka!
- Neadekvatna faza oporavka nakon treninga – Što češće vježbanje ne vodi nužno do maksimiziranja rezultata. Trening predstavlja određeni stres na tijelo i nakon takvog stresa potreban mu je oporavak. Neadekvatan oporavak može dovesti do pretreniranosti, odnosno smanjenja sposobnosti i izvedbe koji rezultira većim rizikom od ozljeda. Zato – vježbajte pametno!
- Monotonija u vježbanju – Monotonija se u treningu javlja kada se često ponavljaju iste vježbe i treninzi. Da bi zadržali motivaciju, birajte kreativne programe i trenere koji će vam svakim treningom ponuditi nešto novo ili barem malo drugačije od onoga što ste radili ranije. Time zadržavaju izazovnost i zanimljivost treninga, a samim time i vašu motivaciju.
Zaključno, da se ne lažemo – prvi korak prema početku redovitog tjelesnog vježbanja često nije lagan i zahtjeva od nas određenu vrstu prilagodbe naše svakodnevice i uobičajenih dnevnih rutina, a što smo duže neaktivni to nam je teže napraviti taj prvi korak. Međutim – naše tijelo je stvoreno za kretanje i ako mu uskraćujemo to za što je dizajnirano, njegove funkcije će brže propadati što ćemo prije ili kasnije osjetiti u našem svakodnevnom funkcioniranju (biti će vam sve veći problem donijeti vrećice s namjernicama iz trgovine, biti će vam sve veći problem popeti se na 3. kat stepenicama i slično).
Nova godina može biti dobra prekretnica za donošenje PRAVIH životnih odluka! Vrijeme je da ove godine SEBE i SVOJE ZDRAVLJE stavite na PRVO MJESTO, a prateći smjernice koje smo vam dali ovim blogom, možete napraviti „korak više“ prema sigurnosti i dosljednosti u tjelesnom vježbanju.
Autor bloga
dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.
Od malih nogu je bila u sportu – gimnastici, tenisu i veslanju. Ljubav prema sportu naslijedila je od djeda koji je bio međunarodni gimnastički sudac te gimnastički trener u Ogulinu. Još od osnovne škole imala je želju postati trenerica.
2012. godine završila je Kineziološki fakultet u Zagrebu gdje je i doktorirala 2021. godine na temu „Tjelesna aktivnost i motorička znanja djece predškolske dobi u Republici Hrvatskoj“ na temelju projekta financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost i pod vodstvom izv.prof.dr.sc. Sanje Šalaj. Na Kineziološkom fakultetu radi kao predavač i vanjski suradnik na katedri Kineziološke rekreacije te kolegiju Motorički razvoj čovjeka. Također je vanjska suradnica u Laboratoriju za motorički razvoj Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od prosinca 2012. do travnja 2024. godine radila je u Športsko rekreacijskom centru Trnje kao voditeljica tjelesnog vježbanja za umirovljenike i trudnice, a od 2017. i kao voditeljica Fitness centra Trnje. Radila je s 9 skupina umirovljenika, odnosno s njih oko 180 te skupila preko 11000 odrađenih grupnih treninga s ovom dobnom skupinom.
Područje koje ju naročito zanima i u kojem se neprestano usavršava je Zdravstvena kineziologija.
Bila je dio hrvatskog tima erasmus+ EU projekta „HEPA-S – Health and Fitness Assessment for Seniors“ čiji je nositelj bio Zagrebački savez sportske rekreacije „Sport za sve“ u suradnji s Fitnes Učilištem, a provodio se u 5 država partnera (Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Portugal i Srbija).
Voditeljica je „Sekcije za starije osobe“ te tajnica Hrvatske udruge za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unapređenje zdravlja (HUPTA).
Povezani blogovi
-
Tjelesno vježbanje kao „razbuđivač“ ili „uspavljivač“
Jeste li primijetili da različite osobe različito reagiraju na vježbanje? Dok je jednima draže jutarnje vježbanje jer ih ono razbudi i „napuni“ energi...
28 November, 2024 -
Najgori fitnes savjet: „Ako ja to mogu, možeš i ti“
U moru savjeta koje možete potražiti na mrežama ili škakljivim kanalima teretana (poznatijima kao bro science) ima zaista svega i svačega. Od nekih za...
23 September, 2024 -
Kako dnevnim rutinama spriječiti bol u leđima?
Kakva je „higijena“ vaše kralježnice? Kako se ponašate prema svojoj kralježnici tijekom dana? Radite li na njenoj stabilnosti i mobilnosti? Trudite li...
02 September, 2024