02 Jan ACSM-ova predviđanja fitnes trendova za 2025. godinu
Praćenje trendova i predviđanja u fitnes industriji važno je za sve stručnjake koji se bave ovim područjem jer poznavanjem smjera razvoja određene branše te predviđenih zahtjeva i izazova, moguće je prilagoditi svoje poslovanje i osigurati i zadržati zadovoljstvo svojih trenutnih klijenata, ali i znati na koji način privući i one buduće. Za 2025. godinu se očekuje da će fitnes tržište i dalje pratiti trend rasta (koji se nastavlja još od Covid-a) te da će potražnja za kvalificiranim fitnes stručnjacima do 2032. godine porasti za 10-14% (1).
Upravo iz tog razloga, American College of Sports Medicine (ACSM), kao najcjenjenija i najuglednija organizacija koja se bavi promicanjem, istraživanjima, edukacijama i pružanjem smjernica vezanih uz sport, tjelesno vježbanje i zdravlje, prikupila je podatke stručnjaka iz ključnih aspekata fitnes industrije te predstavila 20 trendova predviđenih za 2025. godinu (2):
1. Nosive tehnologije – Odnose se na uređaje kao što su uređaji za praćenje fitnesa, pametni satovi, monitori otkucaja srca i GPS uređaji za praćenje. Stručnjaci u području fitnesa trebali bi iskoristiti nosivu tehnologiju za pružanje podrške i smjernica svojim klijentima, istovremeno imajući na umu njihova potencijalna ograničenja.
2. Mobilne aplikacije za vježbanje – Mogu omogućiti fleksibilno, prilagodljivo i pristupačno programiranje fitnessa. Za njihovu uzlaznu putanju dijelom je zaslužna i kompatibilnost s nosivom tehnologijom, međutim, kao i kod nosive tehnologije, potreban je određeni oprez pri korištenju.
3. Fitnes programi za starije osobe – S obzirom da se predviđa da će starija populacija uskoro činiti možda čak i vodeći udio u populaciji mnogih zemalja, programiranje vježbanja za ovu populaciju predstavlja važno područje razvoja fitnes stručnjaka na koji bi se isti trebali usmjeriti.
4. Vježbanje usmjereno na smanjenje tjelesne mase – Globalne stope pretilosti udvostručile su se među odraslima, pri čemu je otprilike jedna od osam odraslih osoba kategorizirana kao pretila, dok su se stope pretilosti među djecom i adolescentima gotovo učetverostručile u posljednjih 30 godina. Kako stručnjaci u području fitnesa trebaju biti dio multidisciplinarnog tima koji se bavi rješavanjem ovih problema, uputno je da svoje usavršavanje orijentiraju i u ovome smjeru.
5. Tradicionalni trening jakosti – Dok je trening jakosti bio na 17. mjestu za 2024. godinu, za 2025. godinu se popeo na 5. mjesto predviđenih trendova. Preporučuje se da odrasle osobe barem 2 puta tjedno provode trening jakosti u čemu im mogu pomoći fitnes stručnjaci.
6. HIIT trening – Unatrag 7 godina, HIIT trening se konstantno nalazi među prvih 10 najboljih predviđenih trendova. Za 2025. godinu se nalazi na 6. mjestu a popularnost duguje učinkovitosti s obzirom na utrošeno vrijeme te minimalnim zahtjevima vezanim uz opremu.
7. Data-driven trening tehnologija – Korištenje ovih tehnologija pomaže korisnicima u razumijevanju fizioloških reakcija na trening, dok fitnes stručnjacima omogućuje prilagodbu varijabli treninga praćenjem tih istih odgovora u stvarnom vremenu. Ovo područje također predstavlja potencijalno područje dodatnog obrazovanja stručnjaka u području fitnesa.
8. Vježbanje za mentalno zdravlje – Ovaj trend usredotočen je na programiranje treninga s ciljem poboljšavanja aspekata mentalnog zdravlja, odnosno smanjenja osjećaja tjeskobe, stresa i depresije.
9. Funkcionalni trening – Ovaj trening usmjeren je na sve komponente koje utječu na mogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Posebno je važan kod starije populacije i kliničke populacije jer je usmjeren na poboljšanje kvalitete života.
10. Zdravlje/wellness coaching – Treneri koji se bave ovim coachingom koriste načela bihevioralne znanosti za promicanje zdravog životnog stila.
11. Sportski razvoj mladih – Ovaj trend naglašava važnost tjelesnog i kognitivnog razvoja djece i adolescenata kroz bavljenje sportom.
12. Fitnes programi pod vodstvom influencera/ambasadora – Uspon društvenih mreža iznjedrio je novi trend – korištenje poduzetnika i fitnes entuzijasta u svrhu promocije određenih robnih marki i tjelovježbe. Za ovakve aktivnosti se i dalje predviđa trend rasta.
13. Fitnes aktivnosti na otvorenom – Predviđa se daljnje korištenje parkova za rekreacijske aktivnosti zbog niskih troškova i dostupnosti. Ovaj trend uključuje aktivnosti kao što su hodanje, trčanje, skijanje ili planinarenje kako bi se poboljšala fizička kondicija, ali i postavljanje vanjskih sprava za vježbanje u parkovima te uspostavljanje “fitness zona”.
14. Vježbanje na zahtjev – Ovaj trend uključuje unaprijed snimljene videozapise s uputama kojima korisnici mogu pristupiti u svoje slobodno vrijeme. Može im se pristupiti u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu, pružajući fleksibilnost njihovim korisnicima.
15. Zapošljavanje certificiranih stručnjaka – Odnosi se na certificirane stručnjake od povjerenja koji su pokazali sposobnost da sigurno propisuju tjelovježbu različitim populacijama. U Americi postoji američki registar fitnes stručnjaka koji okuplja certificirane stručnjake, a polaznici Fitnes učilišta, po završetku programa osposobljavanja, mogu predati zahtjev za upisati u europski registar fitnes stručnjaka.
16. Osobni treninzi – Ovaj trend, iako bilježi pad na ljestvici u odnosu na prošlu godinu, i dalje ostaje popularan za one koji traže učinkovite smjernice za vježbanje, uključujući testiranje kondicije, programiranje i postavljanje ciljeva prilagođenih potrebama pojedinca.
17. Exercise is Medicine® (EIM) – EIM rješenje zagovara integraciju tjelesne aktivnosti u standardnu praksu zdravstvene skrbi. Promicanjem tjelesne aktivnosti kao vitalnog znaka zdravlja, EIM naglašava važnost certificiranih stručnjaka za tjelovježbu kao partnera u kontinuumu zdravstvene skrbi. Ovaj trend je ostao stabilan od njegovog uvođenja na listu trendova 2017. godine.
18. Body weight trening – Za vježbanje s vlastitom tjelesnom masom nije potrebna nikakva oprema te je zbog toga ovaj način rada dostupan i učinkovit za širok raspon pojedinaca. Ovakav način rada je savršen za fitness programe na daljinu i omogućuje da se trening izvodi bilo gdje – kod kuće, u parku ili na putovanju.
19. Lifestyle medicine – Stručnjaci u području fitnesa mogu primijeniti principe lifestyle medicine prilikom rada s klijentima, posebno onima upućenima od strane zdravstvenih djelatnika. Korisnike se usmjerava da se usredotoče na promjene ponašanja – povećanje tjelesne aktivnosti, primjena prehrane temeljene na cjelovitoj hrani i biljkama, obnavljajući san, smanjenje stresa, poboljšanje socijalnog blagostanja i slično.
20. Tople i hladne terapije – Primjena hladnoće u terapeutske svrhe, povezana je s dobrobitima kao što su smanjenje upale i pojačan osjećaj ugode, dok su terapije temeljene na toplini, poput kupanja u sauni, povezane s ubrzanim oporavkom nakon vježbanja i smanjenjem bolova u mišićima. Ovaj trend naglašava sve veće prihvaćanje ovih strategija unutar fitness industrije.
Fitnes industrija je, jednako kao i druge struke, s vremenom podložna određenim promjenama. S vremenom dolaze neki novi trendovi, nove potrebe i novi zahtjevi trenutnih i budućih korisnika. Nama, kao fitnes stručnjacima, važno je da budemo upoznati s promjenama i predviđanjima navedenih trendova kako bismo na vrijeme mogli prilagoditi svoju uslugu sukladno zahtjevima i izazovima koji slijede.
Literatura:
- S. Bureau of Labor Statistics. U.S. Bureau of Labor Statistics. Occupational Outlook Handbook: Healthcare Occupations; 2024.
- Newsome, A. M., Batrakoulis, A., Camhi, S. M., McAvoy, C., Sansone, J., & Reed, R. (2024). 2025 ACSM Worldwide Fitness Trends: Future directions of the health and fitness industry. ACSMʼs Health & Fitness Journal, 28(6), 11–25. https://doi.org/10.1249/fit.0000000000001017
Autor bloga
dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.
Od malih nogu je bila u sportu – gimnastici, tenisu i veslanju. Ljubav prema sportu naslijedila je od djeda koji je bio međunarodni gimnastički sudac te gimnastički trener u Ogulinu. Još od osnovne škole imala je želju postati trenerica.
2012. godine završila je Kineziološki fakultet u Zagrebu gdje je i doktorirala 2021. godine na temu „Tjelesna aktivnost i motorička znanja djece predškolske dobi u Republici Hrvatskoj“ na temelju projekta financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost i pod vodstvom izv.prof.dr.sc. Sanje Šalaj. Na Kineziološkom fakultetu radi kao predavač i vanjski suradnik na katedri Kineziološke rekreacije te kolegiju Motorički razvoj čovjeka. Također je vanjska suradnica u Laboratoriju za motorički razvoj Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od prosinca 2012. do travnja 2024. godine radila je u Športsko rekreacijskom centru Trnje kao voditeljica tjelesnog vježbanja za umirovljenike i trudnice, a od 2017. i kao voditeljica Fitness centra Trnje. Radila je s 9 skupina umirovljenika, odnosno s njih oko 180 te skupila preko 11000 odrađenih grupnih treninga s ovom dobnom skupinom.
Područje koje ju naročito zanima i u kojem se neprestano usavršava je Zdravstvena kineziologija.
Bila je dio hrvatskog tima erasmus+ EU projekta „HEPA-S – Health and Fitness Assessment for Seniors“ čiji je nositelj bio Zagrebački savez sportske rekreacije „Sport za sve“ u suradnji s Fitnes Učilištem, a provodio se u 5 država partnera (Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Portugal i Srbija).
Voditeljica je „Sekcije za starije osobe“ te tajnica Hrvatske udruge za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unapređenje zdravlja (HUPTA).
Povezani blogovi
-
Tjelesno vježbanje kao „razbuđivač“ ili „uspavljivač“
Jeste li primijetili da različite osobe različito reagiraju na vježbanje? Dok je jednima draže jutarnje vježbanje jer ih ono razbudi i „napuni“ energi...
28 November, 2024 -
Najgori fitnes savjet: „Ako ja to mogu, možeš i ti“
U moru savjeta koje možete potražiti na mrežama ili škakljivim kanalima teretana (poznatijima kao bro science) ima zaista svega i svačega. Od nekih za...
23 September, 2024 -
Kako dnevnim rutinama spriječiti bol u leđima?
Kakva je „higijena“ vaše kralježnice? Kako se ponašate prema svojoj kralježnici tijekom dana? Radite li na njenoj stabilnosti i mobilnosti? Trudite li...
02 September, 2024