
27 Mar Možemo li tjelesnim vježbanjem zaustaviti starenje?
Kako bi bilo super da možemo zaustavili starenje, zar ne? Na način da vrijeme i dalje „protječe“, ali da mi uvijek imamo 25, 30 ili 35 godina (ovisno o vlastitim preferencijama i tome koja se dob nama osobno čini kao ona „idealna“). Nažalost, način kako potpuno zaustaviti starenje još nije otkriven (mada neke osobe u tom pokušaju, barem onom vezanom uz vanjski/fizički izgled, pribjegavaju kojekakvim metodama…J ), ALI (!!) – iako starenje ne možemo zaustaviti, znamo kako ga barem malo usporiti! I ne – tu ne mislimo samo na vanjski/fizički izgled, nego na ono puno bitnije – naše stanice i organizam općenito!
Prije nego što vam predstavim istraživanje koje me potaknulo na pisanje ovoga bloga, morat ću vas malo „zagnjaviti“ nekim osnovnim pojmovima koji su nam nužni za razumijevanje cijele problematike kojom se danas bavimo.
Telomere VS telomeraza
Za početak, da ponovimo -> DNA, za koju smo svi čuli tijekom školovanja, je deoksiribonukleinska kiselina. To je molekula koja je temelj života, a opisuje se još i kao „prirodni kod“ koji pohranjuje sve informacije potrebne za izgradnju i funkcioniranje našeg organizma (1). Na krajevima DNA molekula nalaze se kratki ponavljajući sljedovi nukleotida koji se nazivaju telomere. Njihova osnovna funkcija je zaštita DNA molekule od oštećenja te održavanje njezine stabilnosti tijekom diobe. Nakon diobe, nova replicirana DNA je kraća od prethodne, odnosno, svakom diobom telomere se skraćuju. Nakon niza dioba telomere nestaju, DNA prestaje biti zaštićena, prelazi u stanje mirovanja i takvu molekulu stanica propoznaje kao „oštećenu“ (2). Takve stanice odumiru ili razvijaju tumore, učestalije su kod starijih osoba, a neuredan životni stil cijeli taj proces još i ubrzava. Uz telomere, bitan pojam za spomenuti i zapamtiti je i telomeraza. Telomeraza je enzim koji nakon diobe produljuje telomere, a prisutan je u spolnim stanicama, stanicama koštane srži i matičnim stanicama embrija (2).

Iz navedenog je vidljivo koliko su telomere ustvari važne za život i životni vijek kako stanica tako i čitavog organizma, međutim, postavlja se pitanje postoji li način kako usporiti „nestajanje“ telomera (ako ih već ne možemo skroz zaustaviti J), a samim time i starenje. Kako se tjelesno vježbanje promovira kao važna karika za zdravlje i dugovječnost, pronašla sam pregledni rad (3) koji se bavio upravo pitanjem utjecaja tjelesnog vježbanja na duljinu telomera. U nastavku vam donosim najvažnija saznanja.

Utjecaj vježbanja na duljinu telomera
Spomenuta studija (3) je obuhvatila 22 istraživanja koja su uspoređivala utjecaj vježbanja na duljinu telomera u odnosu na druge intervencije ili na izostanak intervencije. Prema navedenim istraživanjima, čini se da dob, spol, etnička pripadnost i zdravstveni status mogu utjecati na odnos između vježbanja i duljine telomera.
Istraživanja pokazuju da tjelesno vježbanje može povećati aktivnost telomeraze što pomaže u održavanju telomera i štiti stanice od preranog starenja. Istraživanja također pokazuju da tjelesno vježbanje ima mali pozitivan utjecaj na telomere (redovita tjelovježba ublažava „trošenje“ telomera) te sugeriraju da su korisni učinci izraženiji u ranim fazama tjelesnog vježbanja, dok intervencije dulje od 30 tjedana pokazuju manji pozitivan učinak na telomere. To se može objasniti pretpostavkom o postojanju „platoa“, čijim dostizanjem, čini se, utjecaj više nije toliko izražen. Ono što je zanimljivo istaknuti je to da je utjecaj na telomere izraženiji kod starijih osoba i osoba koje su izložene većem stresu, a osim toga, i dob ispitanika također igra važnu ulogu. Naime, istraživanja su pokazala da intenzivna aerobna tjelesna aktivnost pozitivno utječe na duljinu telomera kod odraslih osoba, ali ista poveznica nije pronađena na uzorku mlađih osoba. Također, HIIT trening je pokazao značajan pozitivan utjecaj na telomere, međutim, zbog malog broja studija i diferencijacije dizajna istih, rezultate se trenutno ne može generalizirati.

Zaključak
Implementacija redovitog tjelesnog vježbanja u život svakog pojedinca svakako predstavlja učinkovitu strategiju za ograničavanje skraćivanja telomera, a samim time za smanjenje učestalosti bolesti povezanih sa starenjem i zdravijeg starenja općenito. HIIT trening i kombinacije aerobnih vježbi u tom smislu mogu biti dobar smjer, mada su i dalje potrebna dodatna istraživanja i visokokvalitetne studije da bi se utjecaji različitih oblika vježbanja na telomerazu i telomere mogli generalizirati.
Izvori:
- hr (2024). Genetika – Što je DNA i kako oblikuje naše nasljedne osobine? Pristup on-line 24.03.2025. (https://geek.hr/znanost/clanak/sto-je-dna-i-kako-nas-oblikuje/)
- Poliklinika Analiza. Telomere i starenje: Tajna zaustavljanja starenja. Pristup on-line 24.03.2025. (https://poliklinika-analiza.hr/telomere-i-starenje-tajna-zaustavljanja-starenja/)
- Sánchez-González, J.L., Sánchez-Rodríguez, J.L., González-Sarmiento, R., Navarro-López, V., Juárez-Vela, R., Pérez, J., Martín-Vallejo J. (2025). Effect of Physical Exercise on Telomere Length: Umbrella Review and Meta-Analysis. JMIR Aging 2025;8:e64539
doi: 2196/64539
Autor bloga

dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.
Od malih nogu je bila u sportu – gimnastici, tenisu i veslanju. Ljubav prema sportu naslijedila je od djeda koji je bio međunarodni gimnastički sudac te gimnastički trener u Ogulinu. Još od osnovne škole imala je želju postati trenerica.
2012. godine završila je Kineziološki fakultet u Zagrebu gdje je i doktorirala 2021. godine na temu „Tjelesna aktivnost i motorička znanja djece predškolske dobi u Republici Hrvatskoj“ na temelju projekta financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost i pod vodstvom izv.prof.dr.sc. Sanje Šalaj. Na Kineziološkom fakultetu radi kao predavač i vanjski suradnik na katedri Kineziološke rekreacije te kolegiju Motorički razvoj čovjeka. Također je vanjska suradnica u Laboratoriju za motorički razvoj Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od prosinca 2012. do travnja 2024. godine radila je u Športsko rekreacijskom centru Trnje kao voditeljica tjelesnog vježbanja za umirovljenike i trudnice, a od 2017. i kao voditeljica Fitness centra Trnje. Radila je s 9 skupina umirovljenika, odnosno s njih oko 180 te skupila preko 11000 odrađenih grupnih treninga s ovom dobnom skupinom.
Područje koje ju naročito zanima i u kojem se neprestano usavršava je Zdravstvena kineziologija.
Bila je dio hrvatskog tima erasmus+ EU projekta „HEPA-S – Health and Fitness Assessment for Seniors“ čiji je nositelj bio Zagrebački savez sportske rekreacije „Sport za sve“ u suradnji s Fitnes učilištem, a provodio se u 5 država partnera (Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Portugal i Srbija).
Voditeljica je „Sekcije za starije osobe“ te tajnica Hrvatske udruge za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unapređenje zdravlja (HUPTA).
Povezani blogovi
-
Dips – pravilna izvedba
Dips ili propadanje vježba je koja izaziva dosta kontroverza kad je u pitanju primjena. Često se u teretanama i na vježbalištima na otvorenom može vid...
31 March, 2025 -
Program vježbanja za osobe starije životne dobi
U jednom blogu nešto starijeg datuma pisali smo o tome kako nam stanovništvo nezaustavljivo stari. Gledajući s pozicije instruktora fitnesa, trenera i...
05 March, 2025 -
Rotatorna manšeta – gdje je smještena i zašto nam je važna?
Rotatorna manšeta je naziv za 4 mišića i njihove tetive koji okružuju glenohumeralni (rameni) zglob. To su mišići: supraspinatus, infraspinatus, teres...
05 March, 2025