fbpx

Što znamo o tech neck-u?

“Tech neck” ili “text neck” odnosi se na ponavljajuće prenaprezanje, odnosno, položaj fleksije u vratnom dijelu kralježnice prilikom korištenja pametnih telefona što može dovesti do glavobolje, bolova u vratu, bolova u ramenima i rukama, pa čak i do poremećaja disanja (1). Ova pojava smatra se globalnom epidemijom (2) koja je posebno izražena kod mladih i mlađih odraslih osoba.

Pregledno istraživanje iz 2017. godine pokazalo je da 87% tinejdžera u SAD-u i 79% tinejdžera u UK-u posjeduje i koristi pametne telefone (3). Iako su pametni  telefoni u današnje vrijeme postali potreba i roditeljima pružaju određenu sigurnost (u smislu dostupnosti njihova djeteta), zabrinjavajuće je da djeca sve ranije počinju koristiti pametne telefone, u dobi kada im oni još nisu potrebni. Istraživanje provedeno u Australiji na uzorku ispitanika u dobi od 18 do 59 godina pokazalo je da pretjerano korištenje pametnih telefona dovodi do ozbiljnih simptoma depresije, anksioznosti, stresa te loše kvalitete sna (4).

No, vratimo se korak unatrag i pogledajmo što se to točno događa s našim vratom kada se nalazi u ovoj poziciji. Ovaj položaj uzrokuje dodatni pritisak na vratnu kralježnicu te opterećuje kralježnicu i mišiće vrata. Osim toga, može rezultirati lošom posturom tijela te ranije spomenutim bolovima u predjelu vrata, ramena i gornjih udova, a dugoročno povećava rizik od oštećenja kralježnice.

Prosječna težina glave odrasle osobe iznosi 4.5-5.5 kilograma. Ako flektiramo cervikalni (vratni) dio kralježnice za samo 30° prema naprijed, opterećenje glave na kralježnicu se podiže na oko 18 kilograma, a u fleksiji od 60° opterećenje raste na 27 kilograma što je vidljivo na donjoj slici (5):

Što možemo učiniti?

Prevencija i rehabilitacija ove pojave vrši se kroz dvosmjerni pristup. Jedan uključuje jačanje i istezanje mišića vrata, dok drugi uključuje poboljšanje posturalnih navika pri korištenju pametnih telefona (6).

U nastavku donosimo savjete za prevenciju i rehabilitaciju (1,6,7):

  • Podignite telefon bliže razini očiju tako da glava ne mora biti nagnuta prema naprijed (izbjegavajte fleksiju cervikalnog/vratnog dijela kralježnice).
  • Pokušajte zadržati neutralnu poziciju glave i vrata za vrijeme korištenja pametnih telefona.
  • Napravite pauzu od korištenja pametnih telefona. Ništa se neće dogoditi ako ga nekoliko sati u danu nemate u vidokrugu.
  • S vremena na vrijeme se razgibajte (posebno torakalni/prsni dio kralježnice te predio vrata). U literaturi postoje specifične vježbe namijenjene upravo rehabilitaciji ove pojave.
  • Redovito vježbajte. Istraživanja su pokazala da osobe koje se redovito bave sportom imaju manju vjerojatnost od pojave bolova u vratu (8).

Zaključak

Iako možda ne možemo „pobjeći“ od pametnih telefona i ostalih čuda tehnologije, pametnim pristupom i konzistentnošću možemo puno toga učiniti da spriječimo (ili barem umanjimo) njihov negativni utjecaj na našu posturu i buduće probleme mišićno-koštanog sustava.

Izvori:

  1. Physiopedia (2019). Text Neck. Dostupno na: https://www.physio-pedia.com/index.php?title=Text_Neck&oldid=220199
  2. Christensen, J.O., Johannessen, H. (2024). Is new tech a pain in the neck? The impact of introducing new technologies in home-care on neck pain: a prospective study. BMC Public Health. DOI: 10.1186/s12889-024-18252-z.
  3. Toh, S.H., Coenen, P., Howie, E.K., Straker, L.M. (2017). The associations of mobile touch screen device use with musculoskeletal symptoms and exposures: A systematic review. PLoS One. 2017;12(8): e0181220. Published 2017 Aug 7. doi:10.1371/journal.pone.0181220
  4. Khan, A., McLeod, G., Hidajat, T., Edwards, E.J. (2023). Excessive Smartphone Use is Associated with Depression, Anxiety, Stress, and Sleep Quality of Australian Adults. J Med Syst. 2023 Oct 20;47(1):109. doi: 10.1007/s10916-023-02005-3. PMID: 37858009; PMCID: PMC10587281.
  5. Hansray, K. K. (2014). Assessment of stresses in the cervical spine caused by posture and position of the head. Surg Technol Int, 25(25), 277-9.
  6. DeWitt, D. (2018). Text Neck Treatment and Prevention. SPINE-health – Knowledge from Veritas. Pristup online: https://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/text-neck-treatment-and-prevention.
  7. Kessler rehabilitation center (2024). Say goodbye to tech neck. Online pristup: https://www.kesslerrehabilitationcenter.com/why-choose-us/blog/physical-therapy-exercises-for-tech-neck-treatment/
  8. Guddal, M.H., Stensland, S.Ø., Småstuen, M.C., Johnsen, M.B., Zwart, J.A., Storheim, K. (2017). Physical Activity Level and Sport Participation in Relation to Musculoskeletal Pain in a Population-Based Study of Adolescents: The Young-HUNT Study. Orthop J Sports Med. 2017;5(1):2325967116685543.
prijavi se za blog
blog prijava na newsletter

Autor bloga

dr.sc. Maja Vukelja, mag. cin.

Od malih nogu je bila u sportu – gimnastici, tenisu i veslanju. Ljubav prema sportu naslijedila je od djeda koji je bio međunarodni gimnastički sudac te gimnastički trener u Ogulinu. Još od osnovne škole imala je želju postati trenerica.
2012. godine završila je Kineziološki fakultet u Zagrebu gdje je i doktorirala 2021. godine na temu „Tjelesna aktivnost i motorička znanja djece predškolske dobi u Republici Hrvatskoj“ na temelju projekta financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost i pod vodstvom izv.prof.dr.sc. Sanje Šalaj. Na Kineziološkom fakultetu radi kao predavač i vanjski suradnik na katedri Kineziološke rekreacije te kolegiju Motorički razvoj čovjeka. Također je vanjska suradnica u Laboratoriju za motorički razvoj Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Od prosinca 2012. do travnja 2024. godine radila je u Športsko rekreacijskom centru Trnje kao voditeljica tjelesnog vježbanja za umirovljenike i trudnice, a od 2017. i kao voditeljica Fitness centra Trnje. Radila je s 9 skupina umirovljenika, odnosno s njih oko 180 te skupila preko 11000 odrađenih grupnih treninga s ovom dobnom skupinom.
Područje koje ju naročito zanima i u kojem se neprestano usavršava je Zdravstvena kineziologija.
Bila je dio hrvatskog tima erasmus+ EU projekta „HEPA-S – Health and Fitness Assessment for Seniors“ čiji je nositelj bio Zagrebački savez sportske rekreacije „Sport za sve“ u suradnji s Fitnes Učilištem, a provodio se u 5 država partnera (Hrvatska, Slovenija, Bugarska, Portugal i Srbija).
Voditeljica je „Sekcije za starije osobe“ te tajnica Hrvatske udruge za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unapređenje zdravlja (HUPTA).

Povezani blogovi