17 Nov 5 razloga za odabrati funkcionalni fitnes – Filip Sabol
Brojne obaveze su nešto s čim se većina nas svakodnevno susreće, složit ćete se. Kao što možemo vidjeti u primjeru istraživanja (1) u Velikoj Britaniji na uzorku od preko 2000 ispitanika raznih dobnih skupina – prioriteti između karijere (bolje zarade) i više razine zdravlja mijenjaju se s godinama.
U mlađim godinama više se teži povećanju prihoda, a u kasnijim godinama višoj razini zdravlja.
Možemo li zadržati razinu zdravlja kroz godine? Da, ako posložimo prioritete!
Svjedoci smo promjene paradigme o vježbanju kao privilegiji ili čak samo zanimaciji nekolicine ljude – tjelesno vježbanje postavlja se kao jedna od najbitnijih stavki kada su u pitanju dugovječnost, zdravstveni status i kvaliteta života!
Funkcionalni fitnes
Za početak, svjestan sam da 5 trenera može dati različite definicije funkcionalnog fitnesa.
Za lakše shvaćanje, zadržat ćemo se na navedenima:
Funkcionalan pokret je pokret koji nam pomaže u ostvarenju zadanog cilja, u skladu je s temeljnim principima i pritom ne šteti zdravlju.
Fitnes kao stanje odnosi se na optimalnu kvalitetu tjelesnog i mentalnog sustava te spremnost za obavljanjem svakodnevnih aktivnosti.
Prema ACSM-u (2), funkcionalni fitnes definiran je kao oblik treninga koji koristi jakost za unaprjeđenje ravnoteže, koordinacije, proizvodnje sile, snage i izdržljivosti s ciljem olakšavanja svakodnevnih aktivnosti.
5 razloga za odabrati funkcionalni fitnes
- Trening je prilagođen za svaku osobuIsta vježba može za jednu osobu biti odlična, a za drugu loša (ovisno o stupnju pripremljenosti, tjelesnim karakteristikama, razini naučenosti, itd.) te je bitno odabrati odgovarajuću za svaku osobu. Zbog progresije u izboru vježbi, program se može provoditi individualno i u grupama.
- Obuhvaćene su sve komponente fitnesaDugotrajno trčanje dominantno razvija kardio sustav, bodybuilding dominantno razvija mišićni sustav, a što je s funkcionalnošću i sastavom tijela?Funkcionalni fitnes teži da se kroz trening prođu sve komponente ( u zagrijavanju i završnom dijelu sata – dominantno funkcionalnost, u glavnom A dijelu sata – mišićni sustav te u glavnom B – kardio ) što dovodi do optimalizacije sastava tijela (u skladu s prehranom) i tako radimo na svim komponentama koje imaju direktan utjecaj na zdravlje!
- Prisutna je stupnjevitost u izboru vježbi
Kod planiranja treninga bitno da je da se poštuju principi. Primjerice, u glavnom dijelu sata će se prvo izvoditi vježbe snage, zatim jakosti i na kraju mišićne izdržljivosti (zbog toga što se snaga ne može trenirati kad je osoba umorna).
Također, koriste se razna pomagala i najzahtjevnije vježbe za pojedinu sposobnost (npr. koordinaciju, ravnotežu) će se izvoditi na početku.
- Obuhvaćeni su pokreti u svim ravninama
Kako bi se što bolje pripremili za svakodnevne uvjete, pokreti u treningu bi se trebali provoditi u svim ravninama (sagitalnoj – npr. veslanje u pretklonu, frontalnoj – npr. bočni iskorak i u transverzalnoj – npr. bacanje medicinke u stranu s rotacijom).
- Rade se i bilateralni i unilateralni pokreti
Unilateralne vježbe koriste jedan ekstremitet zasebno, a bilateralne koriste oba istovremeno. Klijenti će većinom imati asimetrije u jakosti između lijeve i desne strane što će dovesti do toga da neravnomjerno potiskuju/povlače s jačim ekstremitetom. Da bi minimalizirali razlike, uključite obje vrste u trening (npr. jedan trening radite čučanj bilateralno, a drugi unilateralno).
- Vježbe imaju logički slijed
Vježbe koje se provode su višezglobne i usmjerene su na pokret. Bitno je da u treningu nisu zastupljeni stalno isti obrasci i tako razvijaju samo određene mišićne skupine.
Primjerice, ako smo imali obrazac potiska, idući bi trebao biti obrazac povlačenja.
Ili ako smo primjerice radili veslanje u pretklonu (anti – ekstenzijsku vježbu za trup) nema potrebe raditi izdržaj u planku u tom treningu. Možemo uključiti anti – rotacijsku, npr. Paloff potisak.
Prioriteti
Zdravstveni status ne treba biti obrnuto proporcionalan s uspjehom u karijeri, ali ostvarivanje više razine zdravlja i kvalitete života treba biti prioritet u treningu. Usmjeravanjem treninga na razvoj komponenti fitnesa koje su direktno povezano sa zdravljem – možemo tvrditi da je naš trening funkcionalan!
Reference
Duffy, B. European Health and Fitness Forum – The perils of perception. 2015. http://www.europeactive.eu/sites/europeactive.eu/files/events/EHFF2015/Bobby%20Duffy_EHFF2015_v2.pdf?fbclid=IwAR1CIVsO_v8g4N0UfAClqwPEvA45KuvAY70DIoXCEafs-781JImDYPaGT4U
Thompson W. Worldwide survey of fitness trends for 2018. ACSMs Health Fit J.2017;21(6):10–9
Berardi J. et al. The Essentials of Sport and Exercise Nutrition Third edition, Published by Precision nutrition; 2018
– JRE Experience, Joe Rogan Podcast #1108 – Peter Attia https://www.youtube.com/watch?v=gP1NA5f4LfE&t=1045s
Autor bloga
Filip Sabol, mag.cin.
Magistar kineziologije s usmjerenjem kondicijska priprema sportaša. Student poslijediplomskog doktorskog studija kineziologije na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu. Autor je utjecajnih znanstvenih i stručnih radova. Aktivno sudjeluje na velikom broju konferencija te usavršanja i radionica u području kineziologije. Filip ima višegodišnje iskustvo u vođenju individualnih i grupnih treninga te je koordinator edukacije i dio predavačkog tima Fitnes učilišta od 2017. godine.
Povezani blogovi
-
Što je to Pilates?
Ako pitate Wikipediju, Pilates je metoda vježbanja koju je početkom 20. stoljeća razvio Joseph Pilates, po kojoj je i dobio ime. Pilates je svoju met...
29 January, 2024 -
Joseph Pilates i ”američki san”
''America, the land of opportunity'' .. svima nam je poznata ova uzrečica koja sugerira na mogućnost ostvarenja svojih snova, slobode i uspjeha u dale...
08 December, 2023 -
PILATES – saveznik za kvalitetniji život
Joseph H. Pilates je rekao ”Um je ono što izgrađuje tijelo”. Danas, nakon mnogo godina razvoja njegove tehnike, poznajemo snažan i zanimljiv pristup z...
12 June, 2023